Adam Radon
WsTęP CZyLi cITy sTOries 2
2007
cs 2007 logo
Po raz drugi mam przyjemność powitać czytelników serii City Stories! Tym razem w ramachkomiksowego warsztatu spotkali się artyści z Łodzi i Londynu, a efekty tej współpracy zobaczycie na kolejnych stronach drugiej antologii z cyklu miejskich opowieści o Łodzi.
W tym roku w trakcie spotkań rozmawialiśmy głównie o Księżym Młynie. Smutny to temat, bo Księży Młyn, obecnie najbardziej historyczna część Łodzi, za chwilę zniknie pod kilofami robotników budowlanych, którzy z ostatniego fragmentu miejskiej starówki uczynią zamknięte osiedla dla wybrańców. Chociaż słyszymy zapewnienia inwestorów o chęci zachowania dla publicznego dostępu części zabytkowego terenu, to jednak musimy sobie zdać sprawę, że światem rządzi pieniądz, a nie ludzka racja, więc nie przywiązujmy się do tych obietnic. Dzisiaj wrześniowym porankiem roku 2007 możemy sobie śmiało powiedzieć, że Nasze miasto straciło coś, czego żadnym sposobem nie da się odzyskać – chodzi o zabytki, o najstarszy historycznie teren świadczący murem i stalą o historii miasta. O miejsce, które mogło być, obok Piotrkowskiej, wizytówką Łodzi, a wszystko wskazuje, że będzie blokowiskiem z czerwonej cegły. W sprawie Księżego Młyna odbyło się mnóstwo spotkań i dyskusji, w trakcie których zwracano uwagę na konieczność zachowania dziedzictwa kulturalnego świadczącego o naszej miejskiej tożsamości, ale na nic się to zdało. Moda na duże i małe mieszkania w pofabrycznych murach przyszła do nas z innych krajów razem z pieniędzmi inwestorów i tej fali nie sprostała nasza osada. Na nic zdały się argumenty, że takie miasta jak Kraków, Gdańsk czy Warszawa mogą się pozbywać na rzecz prywatnych inwestorów XIX-wiecznej zabudowy fabrycznej. Ale to nie ona świadczy o ich dziedzictwie historycznym i kulturowym, a inne, znacznie starsze obiekty. W Łodzi nie mamy Wawelu ani Zamku Królewskiego i wszystko wskazuje, że właśnie sprzedaliśmy naszą starówkę. Trudno! Nadzieja i obowiązek leszego traktowania samego siebie musi spocząć na tych co będą, bo ci co są nie zrozumieli problemu Księżego Młyna – i już! Jak to wszystko się działo, kiedy to się stało, kto do tego doprowadził – to temat na kolejny komiks, który z pewnością kiedyś narysujemy. Smutno mi przez to wszystko.

cover 2007 plcover 2007 gb


Ale odrzućmy smutki i skupmy się na komiksowych impresjach przygotowanych przez międzynarodowe zespoły. Zgodnie z ideą City Stories pokazane tu opowiadania są wynikiem wspólnej pracy polsko-brytyjskich zespołów. W większości młodzi twórcy podeszli do tematu w różnorodny sposób, czasem zupełnie lekko, czasem poważniej – czyli jak to w komiksie bywa. Są tu prace grafików debiutujących w komiksie i starych wyjadaczy, co dało efekt – w mojej opinii – ciekawej różnorodności. Osądu jakości jak zwykle dokona czytelnik. Książka z cyklu City Stories jest bardzo trudna do zrobienia. Od etapu pierwszego spotkania w Łodzi, poprzez współpracę w Internecie autorów, którzy pokonują barierę językową i spierają się co do ostatecznego kształtu komiksów, tłumaczenie i dwujęzyczny skład książki oraz w końcu druk, mijają trzy pełne miesiące. Moim zdaniem wysiłek się opłaca chociażby dlatego, że realizacja tego projektu stawia nas w awangardzie działań artystycznych w Łodzi. Po premierze pierwszego City Stories w Łodzi, jak grzyby po deszczu wyrosły międzynarodowe warsztaty fotograficzne i filmowe o formule bardzo zbliżonej do naszego pomysłu. Ja się z tego cieszę.
Wesoło mi!

Projekt City Stories nie zaistniałby, gdyby nie zaufanie i praca wielu ludzi. Wszystkim, którzy przyłożyli ręce i intelekt do powstania tej książki serdecznie dziękuję! Większość z Was – współtwórców projektu – znalazła swoje miejsce w galerii rodzinnej City Stories i myślę, że takie komiksowe podziękowania przyjmiecie i zachowacie w pamięci.
Znowu mi wesoło! I niech tak zostanie!
Adam Radoń



W albumie opublikowano następujące historie:

ŁÓDZKA LEGENDA
ŁÓDZKA LEGENDA© scenariusz i rysunki Jenika Ioffreda, Tomasz Tomaszewski
KSIĘŻY MŁYN
KSIĘŻY MŁYN© scenariusz Robert Olesiński, Paweł Marszałek, rysunki Warren Hutchison
KOLEKCJONER
KOLEKCJONER© scenariusz i rysunki Michał Będkowski, Tom Humberstone

CZTERY PORY ROKU JEDNO NIEBO
CZTERY PORY ROKU JEDNO NIEBO© scenariusz i tła Humayun Mirza,
postaci i typografia Marek Skotarski

berta
KISIEL PO ŁÓDZKU
KISIEL PO ŁÓDZKU© scenariusz i rysunki Tomasz Tomaszewski

stars

"ŁÓDZKA LEGENDA"

xixusJENIKA IOFFREDA
( pisała scenariusz i rysowała w projekcie )

Rysownik, autorka komiksów i niezależny wydawca. Włoszka mieszkająca i tworząca w Wielkiej Brytanii.
Ma na swoim koncie udział w licznych wystawach komiksów oraz festiwalach we Włoszech i Anglii, m.in.
Expocartoon of Rome, London MCM Expo, Comic Expo, Birmingham International Comics Show, UK Web
and Mini Comics Thing.
Współautorka antologii komiksów „Dead by Dawn”, „Modern Monstrosity Presents” i „Manfa Quake”. Obecnie niezależny wydawca własnych projektów: powieści graficznej „Checkmate: Infinite Technology”, komiksu „Cynderella” oraz najnowszej serii „Vampire Free Style”.


TOMASZ TOMASZEWSKI
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Rocznik 1968. Absolwent PWSSP w Łodzi (teraz Akademia Sztuk Pięknych). Współzałożyciel „Conturu” i współorganizator pierwszych konwentów komiksu w Łodzi. Zawodowo zajmuje się ilustracją i komiksem oraz projektowaniem graficznym. Współpracował z czasopismami: „Fantastyka”, „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu”, „Fenix”, polską edycją „Playboya” i innymi. Autor ilustracji do książek, m.in. „Literatury Powszechnej” Jana Tomkowskiego (Czytelnik 1993) oraz komiksów: „Popman. Pierwsze kroki” (1999), „Burger story” (2000), „Papierowe wizje” (2001), „Super Jasio” do scenariusza Piotra Kabulaka i „K-mix czyli najważniejsze zdania świata” do scenariusza Macieja Wojtyszki. W latach 2000-2004 współtwórca, wydawca i redaktor naczelny czasopisma komiksowego „Arena Komiks”. W roku 2000 nowela „Popman. Pierwsze kroki” reprezentowała Polskę w międzynarodowej antologii komiksu „Comix 2000”, wydanej we Francji przez wydawnictwo L’Assocacion.

Adam Radoń
Jenika i Tomek to para temperamentem dobrana bardzo dobrze. Dwie spokojne postaci: młoda, ale zdeklarowana twórczyni „kocich” komiksów i nieco starszy i bardziej doświadczony autor i wydawca. Myślę, że na wesoło podjęli tematykę łódzkich legend i ta opowieść jest po prostu przyjemna. Podoba mi się również, że wypracowali formułę wspólnego rysowania i pisania bez wyraźnych podziałów na grafika i scenarzystę. Upiekli to razem, a ja mówię: Smacznego!

The_legends
The_legends
The_legends
The_legends
The_legends
The_legends
The_legends
The_legends
The_legends
The_legends

_____________________________________________________________________________________________

"KSIĘŻY MŁYN"

Alim_Velitov
WARREN HUTCHISON
( rysował w projekcie )

Urodzony w 1982 roku w RPA, od czterech lat mieszka w Londynie.Rysownik współpracujący z wielomaagencjami reklamowymi. Do niedawna zajmował się komiksem hobbystycznie, teraz chce zająć się nimpoważnie.

ROBERT OLESIŃSKI

( pisał scenariusz w projekcie )

Urodzony 27 maja 1971 roku w Łodzi. Z wykształcenia technik-mechanik. Autor scenariuszy komiksowych i gier RPG. Twórca magazynu „Talizman”, w którym publikował komiksy m.in. Przemysława Truścińskiego i Krzysztofa Ostrowskiego. Wspólnie z Truścińskim wydał komiks„Misja rozpaczy” autorstwa Tomasza i Jerzego Ozgów. Współzałożyciel grupy Fabryka Komiksów Estremadura, do której należą m.in. Adrian Madej, Paweł Marszałek, Wojciech Prokop i Michał Janusik. W 2006 roku, jako współscenarzysta „Demokracji” (drugim scenarzystą był Paweł Marszałek, a rysownikiem Adrian Madej), zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu.

Adam Radoń
Robert i Paweł scenariuszem poszli w grozę. Słusznie, bo dzisiejsza sytuacja Księżego Młyna grozą powiewa. Wampiryczną opowieść rysunkiem zrealizował Warren, który jest doświadczonym ilustratorem, ale w komiksie to jego debiut. Wyszło na to, że skoro Rumunia chce się pozbyć zamku Draculi w Transylwanii, to my kupujemy tę legendę do Łodzi, do historii Księżego Młyna. Co Wy na to?

Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill
Priest Mill

_____________________________________________________________________________________________


"KOLEKCJONER"

tom TOM HUMBERSTONE

( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Rocznik 1981, urodził się i mieszka w Londynie. Niezależny wydawca komiksów, od trzech lat działa pod
szyldem Vented Spleen. Opublikował trzy autorskie zeszyty komiksowe, które spotkały się z ciepłym przyjęciem krytyki i publiczności. Jeden z komiksów nominowany był do nagrody Eagle Award w kategorii
Best Black And White British Comic.
www.ventedspleen.com
michal
MICHAŁ BĘDKOWSKI

( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Urodzony w roku 1981 w Warszawie. Aktualnie student 4 roku ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki. Komiksem zajmuje się od wielu lat, ma na koncie kilka publikacji: periodyki komiksowe (AQQ, KKK, Arena Komiks) oraz antologie komiksowe („Epizody Powstania Warszawskiego”, „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce”) i wiele wystaw, m.in. zeszłoroczną wystawę indywidualną w Łódzkim Domu Kultury. Od trzech lat komisarz wystaw na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Adam Radoń
„Kolekcjoner” powstawał między Cyprem a Londynem. Tom i Michał stworzyli kolekcję, która wymknęła się spod kontroli jej właściciela. To piękna metafora dzisiejszej sytuacji łódzkiego Księżego Młyna. Zadziwiające, że artyści z Wielkiej Brytanii bardzo szybko zrozumieli paradoksalną sytuację naszej starówki i w głowach im się nie chciało zmieścić, czemu pozbawiliśmy się tak ważnego dla naszej historii miejsca.

the collector
the collector
the collector
the collector
the collector
the collector
the collector

_____________________________________________________________________________________________

"CZTERY PORY ROKU JEDNO NIEBO"

humayunHUMAYUN MIRZA
( pisał scenariusz i rysował tła w projekcie )

Animator, projektant, rysownik. Ukończył Wydział Grafiki na Uniwersytecie Wolverhampton w 1994 i od tego czasu związany jest z firmami projektowymi i studiami filmowymi w Londynie, gdzie pracował jako projektant okładek płyt, gier komputerowych, a później jako animator. Współpracował m.in. z Asylum Entertainment Ltd (gdzie współtworzył projekty do gier Playstation2 oraz autorski projekt „Kid Ninja”), The Moving Picture Company, gdzie zajmował się compositingiem w wysokobudżetowych produkcjach
filmowych, takich jak „Poseidon”, „X-Men 3”, „Kod da Vinci” i „Harry Potter”. Obecnie związany ze studiem Minivegas jako animator 2D.
marek
MAREK SKOTARSKI

( rysował postaci i projektował typografię w projekcie )

Rocznik 1967, rysownik, fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Związany z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu od początku jego istnienia, współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Współpracuje z wytwórniami muzycznymi, publikował m.in. w „Playboyu”, „Komiks Forum”. Autor statuetki „Komiksusa” wręczanej zdobywcy Grand Prix na MFK. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i montażem filmów.

Adam Radoń
Humayun i Marek zachwycili się zabytkową elektrownią na Księżym Młynie – bo trudno się nie zachwycić. Industrialna scenografia urządzeń elektrycznych, zniszczenia i zaniedbania podpowiedziały im, aby opowieść umieścić we wstydliwym podziemiu. Komiks ten powstał niezwyczajnie: Humayun stworzył tła i scenografię, a Marek umieścił tam stworzone przez siebie postacie. To z pewnością nowa technika rysowania komiksów, którą po raz pierwszy prezentujemy w City Stories.

4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo
4pory roku1niebo

_____________________________________________________________________________________________

"KISIEL PO ŁÓDZKU"
tomek

TOMASZ TOMASZEWSKI
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Rocznik 1968. Absolwent PWSSP w Łodzi (teraz Akademia Sztuk Pięknych). Współzałożyciel „Conturu” i współorganizator pierwszych konwentów komiksu w Łodzi. Zawodowo zajmuje się ilustracją i komiksem oraz projektowaniem graficznym. Współpracował z czasopismami: „Fantastyka”, „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu”, „Fenix”, polską edycją „Playboya” i innymi. Autor ilustracji do książek, m.in. „Literatury Powszechnej” Jana Tomkowskiego (Czytelnik 1993) oraz komiksów: „Popman. Pierwsze kroki” (1999), „Burger story” (2000), „Papierowe wizje” (2001), „Super Jasio” do scenariusza Piotra Kabulaka i „K-mix czyli najważniejsze zdania świata” do scenariusza Macieja Wojtyszki. W latach 2000-2004 współtwórca, wydawca i redaktor naczelny czasopisma komiksowego „Arena Komiks”. W roku 2000 nowela „Popman. Pierwsze kroki” reprezentowała Polskę w międzynarodowej antologii komiksu „Comix 2000”, wydanej we Francji przez wydawnictwo L’Assocacion.

Adam Radoń
Kisiel po łódzku to kisiel, którego sami nawarzyliśmy. Ta dowcipna i niezwykle trafna historia została stworzona tylko przez Tomka Tomaszewskiego, i mimo że nie powstała we współpracy z angielskim autorem – postanowiłem ją umieścić w tym tomie. Warto jednak zauważyć, że bohaterem jest angielski turysta...

kisiel
kisiel
kisiel
kisiel
kisiel
kisiel

_____________________________________________________________________________________________
stars