AdamCiTy StOriEs pO raz tRzeCi
2008
cs 2007 logo
W trzecim roku programu City Stories udało mi się zaprosić do Łodzi twórców z zaprzyjaźnionego Lyonu, przepięknego zakątka Francji oraz – tradycyjnie – polskich autorów związanych z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu. Z „kogutami na koszulkach” przybyli do nas: Grégory Demange „Gregdizer”, Florian Bovagnet „B-gnet”, Jérôme Dupré La Tour i Pierre-Marrie Grille-Liou – reprezentanci lyońskiego kręgu twórców historii obrazkowych. Co ważne – w tym roku na moim warsztacie komiksowym miałem przyjemność gościć dwie autorki: Berenikę Kołomycką i Kamilę Pawluś. To dowód na to, że komiks nie jest wyłącznie domeną męskiej kreatywności. Resztę polskiego składu uzupełnili: Krzysztof Gawronkiewicz, którego znam tak długo, jak istnieje łódzki festiwal komiksu oraz Irek Konior. To znakomici autorzy znani nie tylko polskiej, ale także francuskiej publiczności. Marek Skotarski wykonał okładki, ilustracje i portrety, a Paulina Narolewska poskładała wszystko w całość.
I oto mamy kolejny tom z cyklu City Stories.

Wszystkim autorom bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia i za zaangażowany udział w naszym wspólnym przedsięwzięciu.

cover 2008 plcover 2008 fr

Historia komiksowej współpracy między dwoma miastami zaczęła się w marcu roku 2007. Na zaproszenie polskiego konsula w Lyonie – Pana Piotra Adamczyka i przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, mieliśmy przyjemność pokazać w kolebce światowego filmu (miasto braci Lumière) wystawę prac nagrodzonych Grand Prix na łódzkim festiwalu. Wystawę przygotowaliśmy w języku francuskim, więc w pełni zrozumiana pobudziła tamtejsze zainteresowanie naszą propozycją artystyczną. Prace te udało nam się wystawić jeszcze kilka razy w Lyonie, przy okazji odbywających się tam licznych wydarzeń poświęconych „malowanym paskom” (BD), bo tak pięknie mieszkańcy miast nad Rodanem nazywają to, na co my mówimy zwyczajnie – komiks.
W trakcie wizyty w Lyonie spotkaliśmy przedstawicieli tamtejszego środowiska komiksowego i zaraziliśmy ich wirusem City Stories. Przy wsparciu i koordynacji Kasi Gomulak z lyońskiego konsulatu udało nam się zaprezentować w trybie „live” jednego z ważnych polskich autorów, rozpoznawalnego w lyońskim świecie komiksu. Mowa tu o wielokrotnym laureacie łódzkiego festiwalu – Krzysztofie Gawronkiewiczu. Właściwie od tego momentu zaczęliśmy budowanie składu polskiej i francuskiej reprezentacji do CS 3. Z pomocą Krzysztofa ostatecznie udało się wybrać i zaprosić do współpracy artystów, którzy w mojej opinii bardzo się zasłużą dla serii, i którzy spełnili moje oczekiwania artystyczne. Koordynatorem realizacji całego projektu po raz pierwszy była Ewa Stępień, z którą pracujemy od roku, przede wszystkim przy naszym łódzkim festiwalu komiksu.

Rekonstrukcja, przebudowa, remont, imago, itd., itd...

Wszystkie te określenia dotyczą czegoś, czego już nie ma, a jednocześnie czegoś, czego jeszcze nie ma. Czyli tak naprawdę – czego?
Myślę, że życie w okresie rekonstrukcji oraz obserwacja zmian i procesów zachodzących wokół nas to ciekawy i bardzo inspirujący moment. Łódź – miasto, w którym powstały, i o którym w mniejszym lub większym stopniu opowiadają opublikowane tu komiksy, jest właśnie w takim momencie.
Wchodzimy w okres intensywnej przebudowy dosłownie wszystkiego. Część tego planu już obecnie plącze szlaki kierowców, gdyż praktycznie każda istotna dla wielkomiejskiego życia arteria jest w remoncie i oczywiście narzekamy, ale kiedy prace się zakończą, jeżdżąc po równych drogach przestaniemy na nie narzekać i zaczniemy marudzić z jakiegoś innego powodu – taka już nasza obywatelska natura. Łódź ma również plany wielkie i dalekosiężne: ambitna i odważna przebudowa dużej części centrum miasta wokół dworca Łódź Fabryczna oraz zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Wszystkim tym planom kibicuję i jeśli tylko mogę – wspieram, bo moje miasto zasłużyło na wielką rekonstrukcję.
W związku z powyższym, tematem zaproponowanym w tym roku autorom – którzy zgodnie z ideą warsztatu komiksowego CS tworzą krótkie opowieści o mieście, w którym się spotykamy – jest rekonstrukcja.
Niektórzy potraktowali sugestię tematu dosłownie, a niektórzy ulegli specyficznemu urokowi Łodzi i puścili wodze twórczej fantazji. Powiem szczerze – udało się!
Komiksy, które za chwilę przeczytacie, są różne, tak jak różni są ich autorzy. Niektórzy z nich bywali już tutaj, ale dla większości to pierwsza przygoda w mieście bez rzek i jezior, za to z łódką w herbie i nazwie. Scenariusze tych opowieści są często wypadkową kilku pomysłów dyskutowanych w trakcie warsztatu i muszę tutaj podziękować wszystkim uczestnikom, iż pomimo różnych koncepcji i wizji, porozumieli się i przygotowali tak dobre prace.
Trzecia książka z serii CS zaistniała tradycyjnie w dwujęzycznej edycji. Stało się to dzięki wsparciu osób i instytucji, które wierzą w moje pomysły i wspierają moją działalność. Mam nadzieję, że wszystkich Was zdołałem zamieścić w specjalnej galerii CS – Dziękuję!
Dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którzy pomogli przy realizacji tej książki. Na koniec chciałbym jeszcze podziękować za szczególne wsparcie Dyrekcji Łódzkiego Domu Kultury, która, jak zwykle, wykazała dla mnie wiele cierpliwości i zrozumienia.
Pozostaje mi jeszcze zaprosić do lektury oraz zapowiedzieć przyszłoroczną, czwartą edycję CS.
Adam Radoń


W albumie opublikowano następujące historie:

STREFA MROKU
STREFA MROKU© scenariusz i rysunki Grégory Demange „Gregdizer”
SURLIT
SURLIT© scenariusz Irek Konior, Kamila Pawluś, Krzysztof Gawronkiewicz, rysunki Florian Bovagnet
ŚCIANY
ŚCIANY© scenariusz Kamila Pawluś, rysunki Jérôme Dupré la Tour

IDEE FIXE
IDEE FIXE© scenariusz Kamila Pawluś, rysunki Pierre-Marrie Grille-Liou

ŁÓDŹ TRIP
ŁÓDŹ TRIP© scenariusz Grégory Demange „Gregdizer”, rysunki Berenika Kołomycka
O ŻMIJESŁAWIE, KTÓRY NIE MIAŁ GŁOWY DO INTERESÓW
O ŻMIJESŁAWIE, KTÓRY NIE MIAŁ GŁOWY DO INTERESÓW© scenariusz i rysunki Irek Konior
BOAT HOTEL
BOAT HOTEL© scenariusz Pierre-Marrie Grille-Liou, rysunki Krzysztof Gawronkiewicz

stars

"STREFA MROKU"

xixusGRÉGORY DEMANGE „GREGDIZER”
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Ukończył architekturę w Strasburgu. Później przeniósł się do Belgii, aby studiować sztukę komiksu w szkole w Tournais. Swój pierwszy album, opowiadający o francuskim popularnym piosenkarzu i gitarzyście „M”, opublikował w 2006 roku. Obecnie pracuje nad kolejnymi projektami, dla których szuka wydawców. Jego prace można zobaczyć pod adresem:
www.gregdizer.com


Adam Radoń
Każdy, nawet zwykły obywatel jest odpowiedzialny za choćby skromny wycinek miejsca, w którym przyszło mu żyć. Nie można narzekać na brudne miasto, skoro samemu się nie dba o własne otoczenie i je zaśmieca w przekonaniu, że ktoś za nas posprząta.
Kiedyś w Polsce wszystko, co nas otaczało, było dobrem wspólnym – czyli niczyim. Teraz wszystko ma właściciela, ale nasze podejście do otoczenia z tego powodu, niestety, nie uległo zmianie. Dzisiaj jest tak, że jeśli ktoś chce żyć w mieście szarym i brudnym, jeśli sam czegoś nie zacznie zmieniać – będzie tak żył.
No, chyba że zdobędzie się na odwagę, złapie „pędzel” i namaluje swoją rzeczywistość...
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone
Twilight zone

_____________________________________________________________________________________________

"SURLIT"


FlorianFLORIAN BOVAGNET „B-GNET”
( rysował w projekcie )

Autor komiksów z Lyonu, urodzony w Roanne w 1981 roku. W Lyonie mieszka przez większość życia.
Komiksy zaczął tworzyć dość wcześnie. Rysunek studiował w szkole Emile Cohl w Lyonie. We Francji opublikował
2 albumy: „The world is yaourt” (wydawca: Requins marteaux) i „Rayures” (wyd. Six pieds sous terre). Pracuje
nad kilkoma innymi albumami. Obecnie rysowanie komiksów to jego praca na pełny etat.
Strona internetowa: www.b-gnet.blogspot.com
Irek
IRENEUSZ KONIOR

( pisał scenariusz w projekcie wraz z Kamilą Pawluś
i Krzysztofem Gawronkiewiczem )


Urodzony w 1970 roku. Po ukończeniu edukacji, którą uznał za niepotrzebną, zajął się czymś znacznie ciekawszym: malarstwem i rysunkiem. Przez kilka lat pracował w branży gier wideo. Dziś pracuje jako ilustrator (prasa oraz książki, głównie dla młodzieży). Opublikował we Francji dwa tomy komiksowego cyklu „The Fishermen Story” (w Polsce ukazał się tom 1 jako „Opowieści rybaka”).

Adam Radoń
Krzysztof Gawronkiewicz, Irek Konior i Kamila Pawluś to poważni kibice futbolu. Ponieważ przyjechali z Warszawy – można się domyślić, jakiej drużynie piłkarskiej kibicują (czyli tej, której nie kibicują łodzianie). Ich wiedza i pamięć do wydarzeń sportowych jest zadziwiająca, a co najważniejsze – nie dotyczy tylko herosów stołecznych boisk. Umiłowanie piłki w tym gronie jest tak wielkie, że pomimo zbliżającego się warsztatu CS, postanowili zagrać bardzo ostro – skutkiem czego Irek odniósł piłkarską kontuzję, która prawie wykluczyła go z dalszej, komiksowej już rozgrywki. Szczęśliwie łódzcy lekarze pomogli.
W Łodzi piłka nożna ma wielkie tradycje. Zawsze mieliśmy dumne, pierwszoligowe drużyny i tysiące prawdziwych kibiców. Dzisiaj dzieci na osiedlach kopią gałę lepiej niż resztki zawodników w opłakanych klubach na zrujnowanych stadionach, a na trybunach w większości bawią się zwyczajni bandyci (w nazewnictwie poprawno-medialnym – pseudokibice). Polski futbol pożarła korupcja, chciwość i zaniedbanie. Dzisiaj możemy wspominać tylko czasy Zbigniewa Bońka, Jana Tomaszewskiego*
(mam nadzieję, że obaj panowie nie obrażą się, gdy wymieniam ich w jednym zdaniu), no i Surlita...
Szewc to także postać autentyczna.
* Francuskiemu czytelnikowi jestem zmuszony wyjaśnić, że obaj wielcy polscy sportowcy od wielu lat toczą niesmaczny i niezrozumiały spór, który niczemu nie służy, i któremu prawdziwi fani piłki nożnej nie kibicują.


Surlit
Surlit
Surlit
Surlit
Surlit
Surlit
Surlit
Surlit
Surlit
Surlit

____________________________________________________________________________________________

"ŚCIANY"


JeromeJÉRÔME DUPRÉ LA TOUR

( rysował w projekcie )

Francuski scenarzysta i rysownik urodzony w Buenos Aires w 1982. Obecnie mieszka w Lyonie – mieście,
w którym studiował rysunek. Chce tworzyć albumy, które są dla niego ważne. Czerpie pomysły z odkrywania nowych rzeczy, zmianę punktu widzenia, budowania czegoś. Jego rysunki odzwierciedlają to, skąd pochodzi, pokazują jego inspiracje oraz obsesje graficzne. Strona internetowa: www.petitbud.free.fr
Kamila
KAMILA PAWLUŚ
( pisała scenariusz w projekcie )

Rocznik 1979, absolwentka MISH-u, autorka opowiadań i wierszy publikowanych w „Tekstualiach”, „Pinezce”, „Kozim Rynku”, „REDzie”, „Wyspie”, „Czasie Kultury”. Redaktorka czasopisma literackiego „Tekstualia”. Interesuje się literaturą i współczesnym komiksem artystycznym.

Ścienne napisy, a raczej bazgroły i obelgi, to niestety pejzaż normalny dla mieszkańców Łodzi, tak jak piękne platany nad rzeką dla mieszkańców Lyonu. Spacerując po naszym mieście można odnieść wrażenie, że jeśli ktoś tu kogoś nie lubi, nie omieszka o tym stanie poinformować całego świata za pomocą wulgarnego komunikatu na murze. Pomimo wielu zmian w mieście, niskie pobudki autorów tych „malowideł” biorą górę nad wszystkim, co podpowiada rozsądek sprawnego umysłowo człowieka.
Ale są miejsca, niestety nie w Łodzi, gdzie malowanie na murach rośnie do rangi sztuki. Oficjalne murale, które powstały na ul. Piotrkowskiej, a więc w najbardziej uczęszczanym centrum, również są – delikatnie mówiąc – paskudne i nie do przyjęcia w mieście, w którym stoi i działa Akademia Sztuk Pięknych.
Pobawmy się zatem ścianami inaczej, może tak będzie mądrzej...

Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs
Les Murs

_____________________________________________________________________________________________

"IDEE FIXE"

Pierre marriePIERRE-MARRIE GRILLE-LIOU
( rysował w projekcie )

Urodził się w Lyonie w 1980 roku, studiował sztuki graficzne w szkole Emile Cohl (ukończył w roku 2002). Od tamtego czasu publikuje krótkie historie w antologiach komiksowych oraz ilustruje książki. Próbkę jegoKamila prac można obejrzeć na:
www.laplacedumort.blogspot.com
, www.pmgl.blogspot.com,
www.shuihuzhuan.blogspot.com

KAMILA PAWLUŚ

( pisała scenariusz w projekcie )

Rocznik 1979, absolwentka MISH-u, autorka opowiadań i wierszy publikowanych w „Tekstualiach”, „Pinezce”, „Kozim Rynku”, „REDzie”, „Wyspie”, „Czasie Kultury”. Redaktorka czasopisma literackiego „Tekstualia”. Interesuje się literaturą i współczesnym komiksem artystycznym.

Adam Radoń
Stłamszeni wielkomiejskim życiem młodzi ludzi pragną być zauważeni. Moda na base jumping i swobodną wspinaczkę po budynkach dawno dotarła do Łodzi i kilku śmiałków ma już za sobą nieudane próby samobójcze (np. skoki z wieżowca BRE). Jedną z takich przygód w łódzkich realiach za chwilę przeżyjecie...

Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe
Idee fixe

_____________________________________________________________________________________________

"ŁÓDŹ TRIP"

BerenikaBERENIKA KOŁOMYCKA
( rysowała w projekcie )

Rocznik 1983. Studiuje na wydziale rzeźby w warszawskiej ASP. Zajmuje się grafiką warsztatową, ilustracją książkową oraz komiksem. Autorka komiksu „Bohaterowie”, który ukazał się w antologii „44” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.xixus

GRÉGORY DEMANGE „GREGDIZER”
( pisał scenariusz w projekcie )

Ukończył architekturę w Strasburgu. Później przeniósł się do Belgii, aby studiować sztukę komiksu w szkole w Tournais. Swój pierwszy album, opowiadający o francuskim popularnym piosenkarzu i gitarzyście „M”, opublikował w 2006 roku. Obecnie pracuje nad kolejnymi projektami, dla których szuka wydawców. Jego prace można zobaczyć pod adresem: www.gregdizer.com

Adam Radoń
Łódź to stolica złudzenia. Dlaczego? To tutaj zbudowano największe scenografie filmowe, to tutaj powstała najsłynniejsza polska szkoła filmowa, to w studiach łódzkiej wytwórni filmowej powstały największe polskie filmy. Zgodzicie się przecież, że film to złudzenie. Teraz już takie filmy nie powstają, albo powstają małe i, niestety, głównie smutne (nawet jeśli to komedie).
Ta historia bardzo mnie pociesza. Od teraz, gdy coś mi się w moim mieście nie spodoba, zawsze sobie wyobrażę lub powiem komuś, że to żart – scenografia filmowa...

Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip
Lodz Trip

_____________________________________________________________________________________________

"O ŻMIJESŁAWIE, KTÓRY NIE MIAŁ GŁOWY DO INTERESÓW"

IrekIRENEUSZ KONIOR
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Urodzony w 1970 roku. Po ukończeniu edukacji, którą uznał za niepotrzebną, zajął się czymś znacznie ciekawszym: malarstwem i rysunkiem. Przez kilka lat pracował w branży gier wideo. Dziś pracuje jako ilustrator (prasa oraz książki, głównie dla młodzieży). Opublikował we Francji dwa tomy komiksowego cyklu „The Fishermen Story” (w Polsce ukazał się tom 1 jako „Opowieści rybaka”).

Adam Radoń
Mocna, mroczna opowieść inspirowana wizytą w zabytkowej elektrowni na łódzkim Księżym Młynie. Muszę przyznać, że na wszystkich artystach, których tam zaprowadziłem, to miejsce wywarło ogromne wrażenie. To chyba już ostatni prawdziwy, historyczny fragment naszego miasta, niestety sprzedany pod osiedle mieszkaniowe – o, i tyle nam zostanie z historii.
Jak demoniczne kotły, turbiny i stare maszyny dziewiarskie podziałały na Irka Koniora?
On po prostu stracił głowę...
PS. Specjalne podziękowania dla pana Andrzeja Szkudlarka – wieloletniego pracownika, a obecnie strażnika terenów, na których stoi elektrownia. Dziękuję za zaangażowanie w szerzenie wiedzy o tym miejscu i cierpliwe oprowadzanie licznych wycieczek zachwyconych artystów z całego świata.

o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie
o zmijeslawie

_____________________________________________________________________________________________

"BOAT HOTEL"

Pierre marriePIERRE-MARRIE GRILLE-LIOU
( pisał scenariusz w projekcie )

Urodził się w Lyonie w 1980 roku, studiował sztuki graficzne w szkole Emile Cohl (ukończył w roku 2002). Od tamtego czasu publikuje krótkie historie w antologiach komiksowych oraz ilustruje książki. Próbkę jegoprac można obejrzeć na:
www.laplacedumort.blogspot.com
, www.pmgl.blogspot.com, www.shuihuzhuan.blogspot.com

GawronKRZYSZTOF GAWRONKIEWICZ
( rysował w projekcie )

Rocznik 1969, grafik, malarz, storyboardzista, twórca komiksu.
Absolwent Liceum Plastycznego, potem dwukrotnie student ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Jest autorem rysunków do komiksów, m.in. „Mikropolis” i „Tabula Rasa” (współpraca z Dennisem
Wojdą), „Esencja” (do scenariuszy Grzegorza Janusza, dwa tomy opublikowane we Francji), „Achtung Zelig” (do scen. Krystiana Rosińskiego, ukazał się także we Francji). Zadebiutował w 1988 r. jako ilustrator opowiadań
w Nowej Fantastyce, gdzie pojawiły się również jego pierwsze komiksy. W „Nowej Fantastyce" poznał Macieja Parowskiego, który zaproponował mu narysowanie komiksu „Burza". W 2000 komiks „Krzesło
w piekle" z serii „Mikropolis" otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. „Esencja” do scenariusza Grzegorza Janusza w roku 2003 zdobyła główną nagrodę w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego, organizowanego przez francuskie wydawnictwo Glénat i szwajcarską telewizję Arte.

Adam Radoń
Wspaniała, zaskakująca opowieść o rybie w Łodzi. Mam nadzieję, że Pierre-Marrie nie widział tego naprawdę w naszym hotelu, a jeśli widział, to mu zazdroszczę. Znakomity scenariusz! Krzysztof Gawronkiewicz po raz pierwszy pojawił się w Łodzi (na poważnie) w 1991. Od tej pory bywa tu regularnie, wygrywa festiwalowe konkursy i trzeba powiedzieć, że dla Krzysztofa nasze miasto to zdecydowanie szczęśliwe miejsce, nawet jeśli w hotelu wyleje się woda...

Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel
Boat hotel

_____________________________________________________________________________________________
stars